Τελευταία παράσταση με ΝΕ Πατρών στα Χανιά το Ρέθυμνο

Τελευταίο ματς για το Ρέθυμνο είναι αυτό που θα δώσει απέναντι στη ΝΕ Πατρών την Τετάρτη στη 1.30 το μεσημέρι στο κολυμβητήριο Χανίων.

Οσον αφορά το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού-Βουλιαγμένης θα πραγματοποιηθεί στον Πειραιά την Πέμπτη. Μάλιστα οι δύο ομάδες είναι το πιθανότερο να διασταυρώσουν τα ξίφη τους και στους τελικούς του πρωταθλήματος.

18η αγωνιστική
Τετάρτη 12 Μαΐου
12.00 Γλυφάδα-ΑΕΚ στο κολ. Λαιμού
(Διαιτητές: Ηλίας Δαμιανάκης, Γιώργος Θωμάς)
13.30 ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΕ Πατρών στο κολ. Χανίων
(Διαιτητές: Κυριάκος Δασκαλάκης, Δημήτρης Γερόλιμος)
14.00 Βουλιαγμένη-Εθνικός στο κολ. Λαιμού
(Διαιτητές: Γιώργος Κραβαρίτης, Μαρία Δασκαλοπούλου)
20.00 Πανιώνιος-Νηρέας Χαλανδρίου στο κολ. Νέας Σμύρνης
(Διαιτητές: Μιχάλης Μπιράκης, Νίκος Μπουδραμής – Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς)
Από τις 6/5
Ολυμπιακός-ΝΟ Λάρισας 23-9
Πέμπτη 13 Μαΐου
20.00 Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη στο κολ. Πειραιά
(Χρήστος Κουρτίδης, Γιώργος Πολυχρονόπουλος – Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου)

10.ΝΟ Ρεθύμνου 80-245 0

Στην Α2 δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα. Οι 4 πρώτες ομάδες της κατάταξης στην κανονική περίοδο, συνεχίζουν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Α’ Φάση: 17/5 και 18, 19, 20/5 αν και όπου χρειαστεί, 1-4, 2-3

Στην Α’ φάση των πλέι οφ, οι νίκες των ομάδων στην κανονική περίοδο λαμβάνονται υπόψη. Έτσι, εκείνη η ομάδα που θα φτάσει τις 3 νίκες στους αγώνες των πλέι οφ, προκρίνεται στην επόμενη φάση (Β’). Αν, στην κανονική περίοδο υπάρχουν μόνο ισοπαλίες μεταξύ των ομάδων, τότε απαιτούνται 2 νίκες στα πλέι οφ για πρόκριση στην επόμενη Φάση (Β’).

Β’ φάση: 26, 28, 30/5 και 31/5, 2/6 αν χρειαστεί για θέσεις 1-2, 26, 28 / 5 και 30/5 αν χρειαστεί για θέσεις 3-4
Ο πρωταθλητής αναδεικνύεται στις 3 νίκες, ενώ η ομάδα που θα πετύχει 2 νίκες καταλαμβάνει την 3η θέση της τελικής κατάταξης.