Τελευταία Νέα

«Σκόρπισε» το Ρέθυμνο ο ΠΑΟΚ!

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στο Ρέθυμνο κερδίζοντας με 78-56.

Κάνοντας απίθανο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή αντέχοντας παράλληλα και στο ξέσπασμα του Ρεθύμνου. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αντουέιν Ουίγκινς που είχε double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Σμιθ με 12.

Πολύ δυνατά και με φόρα μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στα πρώτα λεπτά ξέφυγε με 15-0, το οποίο ο Ουίγκινς μετέτρεψε σε 22-0 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 33-8. Στη πορεία, το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την… ελεύθερη πτώση των γηπεδούχων, οι οποίοι σε 6μίσι λεπτά είχαν 4 πόντους και μείωσε σε 37-21, ενώ λίγο αργότερα ο Λαναράς έκανε το 40-30. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 5-0 εκτόξευσε εκ νέου τη διαφορά στους 15, 45-30, σκορ το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Συγκεντρωμένα μπήκε στην επανάληψη ο «δικέφαλος του βορρά», ο οποίος διατηρούσε αυτήν την διαφορά, ενώ λίγο αργότερα την αύξησε στους 17, 58-41. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 62-48. Στη τελευταία περίοδο, η ομάδα του Χαραλαμπίδη πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και αύξησε τη διαφορά στους 20 στα πρώτα λεπτά, 74-54 βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες του Ρεθύμνου. Στη πορεία, δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 78-56.